Regularne czyszczenie kanalizacji

Czyszczenie i udrażnianie kanalizacji powinno odbywać się regularnie. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek w postaci nieprzyjemnych zapachów i niesprawnej instalacji. Co warto wiedzieć na ten temat? Jak często czyścić kanalizację? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury. 

Czyszczenie kanalizacji ‒ co warto wiedzieć? 

Jak już wspomnieliśmy powyżej,  brak regularnego czyszczenia może przyczynić się do uszkodzenia instalacji. Wśród najczęstszych problemów z kanalizacją wymienić możemy zatory, które uniemożliwiają lub w znacznym stopniu utrudniają przepływ cieczy. Powodem powstania zatorów może być naturalnie wytwarzający się osad. Inną przyczynę stanowią zalegające w instalacji  nieczystości.

Powodem awarii może być także nieprawidłowe korzystanie z kanalizacji, na przykład wyrzucanie nieczystości, które powinny trafić do kosza, mowa tutaj na przykład o podpaskach czy dużej ilości ręcznika papierowego. 

Czyszczenie kanalizacji ‒ dlaczego jest takie ważne?

Kanalizację powinniśmy czyścić regularnie, nie dopiero wtedy, gdy przestanie działać. Takie profilaktyczne działanie sprawi, że wszystkie zanieczyszczenia z instalacji zostaną usunięte, a ścieki będą bez problemu odprowadzane. Co więcej, zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów, a ryzyko awarii kanalizacji i braku możliwości korzystania z niej, będzie zminimalizowane. 

Warto też mieć na uwadze fakt, że regularne czyszczenie kanalizacji związane jest z o wiele mniejszymi kosztami niż naprawa instalacji. 

Jak często czyścić kanalizację? 

Jakie są optymalne odstępy pomiędzy czyszczeniem instalacji kanalizacyjnej? Uzależnione jest to od kilku czynników, są to: 

  • specyfika wykonania spadków ‒ odpowiednio wykonane spadki umożliwiają swobodny przepływ ścieków
  • dostosowanie rur do wielkości danego obiektu 
  • liczba osób korzystających z instalacji i intensywność jej użytkowania. 

W większości przypadków optymalnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie czyszczenia raz na rok. 

Zalegające w kanalizacji osady i zanieczyszczenia mają negatywny wpływ na działanie instalacji i mogą doprowadzić do poważnej awarii. Warto sobie tego zaoszczędzić. W jaki sposób? Wystarczy pamiętać o regularnym czyszczeniu i udrażnianiu. Takie czynności nie powinny odbywać się rzadziej niż raz na rok.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *