wywóz szamba - samochód

Wywóz szamba – o czym warto pamiętać?

Każde gospodarstwo generuje określoną ilość ścieków i odpadów, które należy odpowiednio zutylizować. Kiedy nie ma możliwość podłączenia do kanalizacji, jednym z wciąż najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych na prywatnych posesjach są szamba. Niewątpliwą zaletą żelbetonowych czy plastikowych zbiorników jest wytrzymałość i szczelność, dzięki czemu unika się zanieczyszczenia wód gruntowych. Użytkowanie szamba wiąże się jednak z obowiązkami, które są regulowane przez obowiązujące przepisy. O czym warto pamiętać, aby wywóz nieczystości odbywał się w całkowicie bezpieczny sposób?

Kontrola poziomu napełnienia zbiornika

Osoby, które posiadają przydomowe szamba powinny na bieżąco kontrolować poziom napełnienia zbiornika. Dzięki temu uniknie się jego przelewania, odkładania osadów na dnie oraz wezwie się na czas specjalną firmę, która usunie płynne nieczystości oraz wywiezie je za pomocą pojazdu asenizacyjnego.

Ilość szamba można monitorować po ściągnięciu pokrywy, zaglądając do środka zbiornika bądź poprzez zainstalowanie czujnika. Mechaniczne urządzenia unoszą się na powierzchni nieczystości, kontrolując ich poziom, elektryczne natomiast wysyłają sygnały dźwiękowe lub świetlne, które informują o napełnieniu zbiornika.

Na wywóz szamba należy zdecydować się wtedy, gdy zbiornik jest pełny. Warto jednak umówić się na usunięcie nieczystości już kilka dni wcześniej, ponieważ bardzo często firmy zajmujące się usługami asenizacyjnymi nie mają wolnych terminów.

Stosowanie biopreparatów

Opróżnianiu szamba mogą towarzyszyć bardzo nieprzyjemne zapachy. Najczęściej pojawiają się one w zbiornikach bez kominów odpowietrzających, wskutek podciśnienia powstałego w trakcie wypompowywania nieczystości. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto używać biopreparatów, które mają w składzie bakterie przyspieszające proces rozkładu wszelkich związków organicznych znajdujących się w szambie.

Skorzystanie z profesjonalnych usług asenizacyjnych

W szambie gromadzą się różnego rodzaju nieczystości o dużej ilości zanieczyszczeń i bardzo często o nieprzyjemnym zapachu, dlatego zaleca się regularne opróżnianie zbiornika. Zakłada się, że wywóz szamba powinien mieć miejsce co około 4 tygodnie. Należy wziąć pod uwagę jednakże pojemność samego zbiornika oraz ilość wytwarzanych ścieków, która będzie różna w zależności od gospodarstwa domowego.

Z usunięciem nieczystości nie powinno się czekać do ostatniego momentu. Warto zatem zamówić firmę świadczącą usługi asenizacyjne jeszcze przed całkowitym zapełnieniem zbiornika. Dlaczego to takie ważne? Osoby zajmujące się wywozem szamba dysponują profesjonalnym sprzętem umożliwiających wypompowanie ścieków przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa oraz specjalistycznymi pojazdami, dzięki którym szybko i bez jakiegokolwiek ryzyka dla środowiska naturalnego można się pozbyć nieczystości.

Podsumowanie

Ścieki gromadzące się w zbiorniku zawierają duże stężenie toksyn stanowiących zagrożenie dla ludzi i środowiska, dlatego wywozem szamba powinna się zajmować specjalna firma asenizacyjna, która posiada odpowiedni sprzęt, odzież zabezpieczającą oraz wiedzę. Decydując się na instalację szamba, należy dopilnować, by zbiornik był szczelny i wysokiej jakości. Powinno się również pamiętać o regularnej kontroli poziomu jego napełnienia i stosowaniu biopreparatów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *