naprawa kanalizacji

Na czym polega punktowa naprawa kanalizacji?

Punktowa naprawa kanalizacji, nazywana inaczej bezwykopową, jest skuteczną i szybką metodą reperacji instalacji kanalizacyjnych. Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba przeprowadzać żmudnych i wydłużających pracę wykopów. Na czym polega? Dlaczego warto się na nią zdecydować? Zapraszamy do przeczytania artykułu. 

Punktowa naprawa kanalizacji – co to jest?

Naprawa ta polega na wprowadzeniu do uszkodzonego kanału specjalnej, nasączonej żywicą maty, przy użyciu tak zwanych pakerów. Matę nawija się na sprzęt i wkłada do remontowanego przewodu. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie sprężonego powietrza, które przy pomocy pakera dociska nasączoną matę ściśle do ścianek kanału w miejscu uszkodzenia. W momencie, gdy żywica zostanie utwardzona, paker jest usuwany. 

Trwałe materiały

Warto wspomnieć, że maty cechują się bardzo dużą wytrzymałością, a także świetną przyczepnością, między innymi do betonu, tworzyw sztucznych, kamionki, żeliwa itp. Dzięki wykorzystaniu tego produktu można mieć pewność, że usterka zostanie trwale zniwelowana. Żywica, którą nasączona zostaje mata, jest natomiast odporna na działanie kwasów, zasad oraz innych związków chemicznych.

Zalety stosowania metody bezwykopowej

Nie da się ukryć, że punktowa metoda naprawy kanalizacji ma naprawdę wiele zalet. Wykorzystanie nowoczesnych i solidnych materiałów do reperacji uszkodzeń pozwala przede wszystkim oszczędzić czas oraz pieniądze. Szacuje się, że koszty tej pracy są aż do 70% niższe niż w przypadku wykorzystania metod tradycyjnych. Kolejną, znaczącą zaletą jest brak drastycznej ingerencji w infrastrukturę. Nie trzeba przekopywać terenu, co jest bardzo korzystne, szczególnie jeśli chodzi o przestrzeń typowo miejską, która charakteryzuje się, między innymi dość dużym natężeniem ruchu. Co więcej, naprawy mogą być przeprowadzane nawet podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, a także zwykle bez wyłączania naprawianego odcinka z codziennej eksploatacji.

Co ciekawe, szacuje się, że kanalizacja naprawiona metodą punktową może służyć mniej więcej przez kolejne 50 lat. Wykorzystane, nowoczesne materiały skutecznie zabezpieczają kanał przed dalszą degradacją. Ponadto, metoda bezwykopowa wpływa również na poprawę hydrodynamiki na naprawianym odcinku.

Punktowa metoda naprawy kanalizacji polega na zniwelowaniu ubytku w kanale przy wykorzystaniu specjalnej maty nasączonej wysokojakościową żywicą. Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba wykonywać żmudnych i ingerujących w infrastrukturę wykopów. Wykorzystanie metody punktowej zabezpiecza trwale ubytek kanalizacji i skraca czas pracy mniej więcej do dwóch dni. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *